Patateslerinizi Nasıl Kızartırsınız?

July 20th, 2010

Geçende, rss okuyucumdan takip ettiğim bloglardan birinde patates kızartmasını yapmak için benim için yeni bir yöntemden bahsediyordu. Alışılagelmiş kızarmış, çok sıcak yağın içine atmak değil, aksine tavaya önce dilimlenmiş patatesleri koyun, sonra da soğuk yağı ekleyin diyordu.  Meğer böyle kızaran patates diğer alışılagelmiş yöntemlerden daha az yağ çekermiş.  Yağ ölçümü yapmadım ama diğer kullandığım yöntemlerden çok daha iyi sonuç verdiğini söyleyebilirim.  Hem yağı çok yaktım mı, patatesi ekleyecek sıcaklığa geldi mi derdi de yok.  Patatesi yağda haşlıyorsunuz kısaca söylemek gerekirse.

Ben Yukon Gold cinsi, orta derece nişastalı patates kullandım.  Kızartma yağı içinse kanola yağı.  Patatesleri 1cm kalınlığında kesip iyice kuruladıktan sonra dökme demir tavama koydum, sonra da üzerini az kapatacak kadar yağ ekledim.  Karıştırmadan, altın rengi alana kadar pişirdim ve üzerine biraz tuz serpiştirip sofraya.

Madem o kadar yağ kızardı, bir de eski usul patates kızartması yapayım diye ikinci parti patatesleri attım yağa, birinci kızartmayı kısa tutup ikinciye de attığım halde bu yeni usulle elde edilen patates kızartmalarının yanına yaklaşamadılar.

Bu yöntemin tek kötü yanı bir tavadan fazla yapmak için ya bir tavadan fazla kirleteceksiniz ya da yağın soğumasını bekleyeceksiniz. En iyisi mi siz bir tavadan fazla yemeyin, kızartma sağlığa pek de yararlı değil biliyorsunuz.

3 Responses to “Patateslerinizi Nasıl Kızartırsınız?”

 1. Acalya Says:

  Valla harika bir yöntemmiş! Bildiğimizin tam tersi. Arada yaparım ben böyle kesin şimdi. Demirdöküm tava da yağın yanmasını engelliyordur herhalde.

 2. Cano Says:

  Baskasi anlatsa” hadi be!” derdim!:-) Ama gorunuyor iste, olmus cidden :-)
  Biz ocakta patates kizartmiyoruz. Onun yerine dogranmis patatesleri soguk yaga (hic olmazsa bu kismi ayni;-) bulayip, tuz biber de serpip, tepsiye yayiyorum, sicak firina atip kizartiyorum. Sari patatesler de beyazlardan daha lezzetli oluyor, bilmyorum hangisinde ne kadar nisasta var ama teshisim bu:-)

 3. Tijen Says:

  Vallahi harika bir fikir bu! Sağolasın paylaştığın için Fethiye’ciğim. Keşke yine görüşebilseydik sen Türkiye’deyken. Sizin yakışıklıyı da görmeyi isterdim doğrusu, şöyle bir güzel mıncıklamak için.

Leave a Reply